chłodzenie pamięci

Podobnie jak rdzeń, również i pamięć po podkręceniu będzie wydzielała więcej ciepła niż pracując na standardowych ustawieniach. Można ją chłodzić jedynie wentylatorem lub założyć na nią odpowiednie radiatorki. Będzie to też dobra okazja do przyjżenia się kościom pamięci zainstalowanym na naszej karcie i wyciągnięcia odpowiednich wniosków z zawartych tam informacji

co to za pamięć?

W kartach Radeon 9200SE montowane są wyłącznie układy typu TSOP - Thin Small Outline Package (prostokątne). Najczęściej Hynix, Elixir, Samsung o czasie dostępu 6 lub 5 nanosekund ewentulnie 4 nanosekundy co oznacza, że mogą pracować z fabryczną częstotliwością 166 MHz, 200MHz lub 250 MHz.


Na zdjąciu obok widoczna jest pamięć Mira o czasie dostępu 5 nanosekund. Czas dostępu pamięci to ostatnia lub 2 ostatnie cyfry z ciągu znaków zapsanego na ubudowie pamięci.

jakie radiatorki?

Najodpowiedniejsze będą tanie, aluminiowe radiatorki, które można nabyć na allegro lub w sklepie elektronicznym. Polecam mocowanie na taśmę dwustronną, najlepiej termoprzewodzącą - pozwoli to, w razie potrzeby, na łatwy demontaż.

Dlaczego nie miedziane? Miedź przewodzi ciepło lepiej niż aluminium jednak są to praktycznie niezauważalne różnice. Ponadto oddawanie ciepła na styku powietrze-miedź jest gorsze niż powietrze-aluminium, a przeciez naszą kartę ma chłodzić właśnie przepływające powietrze.

Jednak jeśli komuś naprawdę zależy na najlepszych radiatorach to nic prostszego jak wybrać się do jubilera i zamówić srebrne. Najwyższa wydajność gwarantowana